Požární ochrana staveb
Požární ochrana staveb je pojem velice rozsáhlého významu. Je spojený se spoustou předpisů, norem a vyhlášek, a to napříč celým řešením požární ochrany. Ohled musí být brán na charakter objektu, jeho dispozici, účel jeho využití, definice stupně ochrany, stanovení únikových zón přes certifikaci jednotlivých produktových částí a materiálů až ke specifikům montáže a kontrol při jejich provozu.
Požární klapky a uzávěry jsou jednou z částí téměř nekonečné škály produktů a materiálů, které se do požární ochrany staveb začleňují. Jejich použití je definováno v ČSN 730872 osazení požární klapkou je požadavek u všech prostupů přes požárně dělicí konstrukci o velikosti 400 cm2 a větší. U staveb typu nemocnic, domovů pro seniory a u některých staveb se sociálním zaměřením je potřeba ochránit i prostupy menší, než je tento rozměr.
Základní funkce požární klapky je:
na základě zvýšení teploty, uzavřít vzduchovod v místě oddělení požárních úseků a zabránit přenosu ohně a zplodin hoření z jednoho požárního úseku do druhého. Další možnost je uzavřít požární klapku na základě impulzu od EPS, aniž by došlo k navýšení teploty/ elektrická požární signalizace je vyhrazené požárně bezpečnostní zařízení, které zajišťuje pomocí hlásičů včasnou signalizaci požáru v budově/. Pokud je v budově EPS musí být požární klapky přes ni i ovládány. Lze říct, že význam EPS je zásadní a v několika ohledech má vliv na následnou reakci HZS a průběh zásahu, pokud dojde k požáru.
Provedení požárních klapek z hlediska ovládání.
Mechanické PK - pouze s tepelnou pojistkou případně doplněné o koncové spínače
Mechanické PK - s elektromagnetem / přídržným nebo impulsním/- případně doplněno o hlášení poloh listu
Motorické PK - osazeny servopohonem s havarijní funkcí / součástí provedení je hlášení obou koncových poloh PK a dvě termoelektrické teplotní pojistky/.
Dále lze některé z typů doplnit o hlásiče kouře nebo použít systémové řízení PK.
Provedení požárních klapek z hlediska jejich konstrukce
kruhové jednolisté
kruhové cartridgové
čtyřhranné jednolisté
čtyřhranné lamelové
Požární odolnost každé z uvedených typů požárních klapek je nutné posuzovat jako systémové řešení, tzn. požární klapka, typ a tloušťka konstrukce, a nakonec materiál, kterým se vyplní prostor mezi pláštěm PK a konstrukcí. Požární odolnost systému je nutné vždy potvrdit fyzickou zkouškou ve zkušebně.
Do roku 2000 se požární odolnost požární klapky řešila samostatně/ bez ohledu na systém zapravení v konstrukci.
Lamelové požární klapky
Lamelová požární klapka umožňuje použití k samovolnému provětrávání mezi dvěma požárními úseky a k tomuto účelu je vhodná zejména pro svou malou zástavbovou hloubku.
Součástí tohoto použití je podmínka z obou stran opatřit PK krycí mřížkou, která má zamezit nebezpečí znehybnění listů a umožnit jejich uzavření v případě požáru tzn. splnit svou funkci.
Klapku lze také použít napojenou do potrubí, a to z jedné nebo obou stran.
Lindab aktuálně doplňuje tento typ WKP-O do svého portfolia.
Posuzování požární odolnosti
Požární odolnost každé z uvedených typů požárních klapek je nutné posuzovat jako systémové řešení, tzn. požární klapka, typ a tloušťka konstrukce, a nakonec materiál, kterým se vyplní prostor mezi pláštěm PK a konstrukcí. Požární odolnost systému je nutné vždy potvrdit fyzickou zkouškou ve zkušebně. Do roku 2000 se požární odolnost požární klapky řešila samostatně/ bez ohledu na systém zapravení v konstrukci.
Víte že, nemusíme dodržet některé z normových požadavků za předpokladu fyzické zkoušky?
Příklad-požadovaná normová hodnota 75 mm od svislých a stěnových konstrukcí, požadavek na rozestup 200 mm 2 PK v jedné PDK . Výše uvedené požadavky lze obejít provedením fyzické zkoušky.
Požární klapka těsně u svislé či stropní konstrukce-fyzicky potvrzeno zkouškou 2 požární klapky těsně k sobě tzv. PK sdružené/ do baterie.
(Kdy se tato odzkoušená instalace dvou a více PK posuzuje jako jeden prostup přes PDK.)
Opět požadavek na dodržení technických podmínek výrobce, včetně systémového řešení.
Provozní podmínky a kontroly požárních klapek
Požární klapky jsou zařízení, která aby dobře a dlouho fungovala, potřebují pravidelnou kontrolu a servis, který eliminuje nefunkčnost při případném požáru. Ze zákona je to minimálně 1x ročně, pokud výrobce neurčí lhůtu kratší. Za zmínku stojí i skutečnost, že PK jsou provozovány i v podmínkách a místech, kde by podle provozních podmínek pracovat vůbec neměly, kde vzdušnina obsahuje i další látky chemického či mechanického charakteru. Někdy stačí i dlouhodobé působení zvýšené vlhkosti a problém s funkčností je tady. Požární klapky lze vyrobit z nerezového materiálu, list klapky lze opatřit nátěrem pro zvýšení odolnosti proti působení vlhkosti či chemikálií, ale i tato řešení nemusí stačit, aby k poškození některé ze součástí PK nedošlo. V těchto případech jsou časté kontroly o to víc žádoucí. Nutné znovu upozornit, že pokud je klapka provozována v nevyhovujících podmínkách, nelze zaručit její bezvadnou funkci a její životnost se výrazně snižuje.
Potřebujete poradit?
Potřebujete více informací nebo pomoc s výběrem vhodných komponent požárních klapek či vyřešit technický detail nebo požádat o cenovou nabídku? Neváhejte nás kontaktovat.